Przystanek Historia

 

logo Przystanek Historia  

POMALUJ KRDKI BANER

NAGRODY ROZDANE

Niemal wszyscy laureaci konkursu „Pomaluj Kredki” przybyli do Radia Akadera.  Uroczystość wręczenia nagród poprowadzili Julitta Grzywa – Redaktor Naczelny Akadery oraz dr Waldemar Wilczewski – Naczelnik Biura Edukacji Publicznej w Instytucie Pamięci Narodowej. Prowadzący docenili wysoki poziom prac oraz zaangażowanie młodych twórców.

Główną nagrodę – tablet oraz zestaw gier ufundowanych przez IPN wręczono Patrycji Bielawskiej. Pozostałych dziesięciu laureatów otrzymało zestawy, w których znalazła się: gra Znaj Znak – Monte Casino, karta pamięci, zestaw długopisów, kubek termiczny, piłka plażowa, mini radio i smycz.

Korzystając z okazji młodzi laureaci mogli na żywo podejrzeć pacę w radiu. Pani Redaktor Paula Wakuluk zaprosiła do współtworzenia audycji.

 DSC03405    

DSC03382

DSC03381

DSC03403

DSC03402

Lista laureatów w konkursie “Pomaluj Kredki”

 Jury  postanowiło przyznać pierwszą nagrodę sześcioletniej Patrycji Bielawskiej z Przedszkola Samorządowego w Dobrzyniewie. Zwyciężczyni otrzyma tablet oraz zestaw gier planszowych. Jej praca ozdobi etykiety na pudełkach kredek.

 ponadto wyróżniono 10 prac. Ich autorzy to:

 1. Monika Justyna Bułkowska kl. IV – z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Nowym Aleksandrowie;

2. Monika Wiktoria Dziełak z klasy VI  z SP nr 21 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Białymstoku;

3. Jakub Kuźmiuk, kl. VI – Szkoła Podstawowa nr 21  im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Białymstoku;

4. Piotr Maksymiuk kl. III – Szkoła Podstawowa nr 49 w Białymstoku;

5. Andrzej Murawski – z Publicznego Sportowego  Gimnazjum nr 19 w Białymstoku;

6. Radosław Pieloszczyk z klasy II a, z SP z Oddziałami Integracyjnymi im ks. Jana  Twardowskiego w Turośli;

7. Anna Roginela kl. IV – z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Nowym Aleksandrowie;

8. Olga Sadowska kl. I – z SP nr 45 w Białymstoku

9. Anna Maria Winsław – lat 5 z Wasilkowa;

10. Oliwia Żałoba – lat 6 – z Przedszkoa Samorządowego nr 47 w Białymstoku;

 Osoby te otrzymają zestawy gadżetów Instytutu Pamięci Narodowej oraz Radia Akadera

 

przystanek

 

Uroczyste wręczenie nagród odbędzie się 7 lipca (w poniedziałek) w siedzibie RADIA AKADERA o godz. 17.

Bielawska Patrycja

 

Patrycja Bielawska

 

Murawski Andrzej

Bułkowska Monika Justyna

Andrzej Murawski

 Monika Justyna Bułkowska

Dziełak Monika Wiktoria

Kuźmiuk Jakub

Monika Wiktoria Dziełak 

Jakub Kuźmiuk

Maksymiuk Piotr

Roginela Anna

Piotr Maksymiuk

 Anna Roginela

Pieloszczyk Radosław

Sadowska Olga
Pieloszczyk-Radosław Olga Sadowska
Winsław Anna Maria Żałoba Oliwia
Anna Maria Winsław Oliwia Żałoba

Wiemy kto pomaluje kredki!

Dziś Jury w składzie Julitta Grzywa (Akadera), Justyna Wasiluk (IPN) Anna Mioduszewska (IPN), Paula Wakuluk (Akadera) i Paweł Nowik (IPN) wyłoniło zwycięzców w konkursie „Pomaluj Kredki”. Zadanie nie było łatwe.  Wybierano najlepszą pracę która ozdobi pudełko na kredki. Do konkursu zgłoszono ponad 100 prac. Ich autorzy to mieszkańcy całego województwa. Były też prace z Giżycka i Wrocławia. Jak podkreśla Jury poziom prac był bardzo wysoki. Obrady trwały ponad 3 godziny. Zwycięzca otrzyma tablet oraz zestaw gier Instytutu Pamięci Narodowej. Kolejnych dziesięciu laureatów dostanie zestawy gadżetów IPN-u i Radia Akadera (kubki termiczne, pamięci przenośne, długopisy, radia i piłki). Ogłoszenie wyników w najbliższy poniedziałek na antenie Radia Akadera w audycji Przystanek Historia.

 zdjęcie 2

Pomaluj Kredki

Radio Akadera i Instytut Pamięci Narodowej zapraszają wszystkich przedszkolaków i uczniów do wzięcia udziału w konkursie plastycznym. 

Namalujcie rysunki związane z najnowszą historią Polski z lat 1939-1989 (format A4). Niech to będą wydarzenia, symbole lub osoby.

Najlepsza praca posłuży do stworzenia gadżetu IPN:  kolorowego pudełka na kredki.

Podpisane prace przesyłajcie do 26 czerwca 2014 roku na adres Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku (ul. Warsztatowa 1A, 15-637 Białystok), z dopiskiem na kopercie: konkurs.

Jury konkursu złożone z pracowników Radia Akadera i Instytutu Pamięci Narodowej wyróżni 10 najlepszych prac zestawami gadżetów IPN-u i Akadery (pamięci przenośne, kubki termiczne, długopisy, ołówki itp.).

Zwycięzca otrzyma tablet oraz zestaw gier planszowych. Najlepsza praca posłuży do wykonania etykiety na pudełko od kredkach.

 

 Rozwiązanie konkursu  w audycji „Przystanek Historia” 30 czerwca 2014 roku.

Zapraszamy

zestaw

   

nagrody

tablet

 W (radio)Stacji Akadera możecie zatrzymać się na „Przystanku Historia”. Co poniedziałek pojawia się tu pociąg do historii, punkt 11.30. Co tydzień nowi bohaterowie, o których dowiecie się wszystkiego, czego nie powiedzieli Wam w szkole. Co tydzień solidna dawka ważnych, fascynujących, a niekiedy wstrząsających informacji z przeszłości. Co tydzień nowy konkurs, w którym wygrywacie gry i książki. Gośćmi programu są historycy ze wszystkich pionów IPN-u, którzy opowiadają nie tylko o sprawach związanych z pracą.  “Przystanek Historia” tworzą pracownicy Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku i Krzysztof Sadowski. Jesteś gotowy do kolejnej podróży?

 

 

 

Zbigniew Rećko MP3  kalendarium 1-6 marca MP3
August Emil Fieldorf Nil MP3  kalendarium 7-12 marca MP3
 Inka MP3 kalendarium 17-21 marca MP3
Zygmunt Szendzielarz MP3 kalendarium- 24-27 marca MP3
 Tadeusz Westfal MP3  kalendarium 1-4 kwietnia MP3
 Aleksander Rybnik MP3  kalendarium 7-13 kwietnia MP3
Kazimierz Chmielowski MP3 kalendarium 16 -20 kwietnia MP3
Józef Pojawis MP3 kalendarium 26 kwietnia 3 maja MP3
polonez MP3 kalendarium 3-9 maja MP3
Kazimierz Kamieński MP3 kalendarium 12-15 maja MP3
Stanisław Orłowski MP3  kalendarium 18-21 maja MP3
 Mieczysław Janucik MP3 kalendarium 25 maja – 1 czerwca MP3
Lech Lebensztein MP3 kalendarium 2-6 czerwca MP3
Stanisław Marchewka MP3  kalendarium 12-21 czerwca MP3
Adam Abramowicz MP3  
Leopold Stawecki MP3 kalendarium 25-30 czerwca MP3
Ryszard Kaczorowski MP3 kalendarium 30 czerwca – 10 lipca MP3
IPN

Dzień Otwarty w IPN

Czwartego czerwca mija 25 rocznica wyborów.  To był pierwszy krok na drodze do wolności Polaków. W tym dniu  zapraszam wszystkich do Instytutu Pamięci Narodowej przy ulicy Warsztatowej 1A w Białymstoku.

Program 

10.00 – 11.30 (sala konferencyjna oddziału IPN) – prezentacja wyników pracy uczniów podlaskich szkół w ramach projektu edukacyjnego IPN „O tym nie można zapomnieć – spotkania z kobietami, które przeszły piekło obozów i łagrów” 

11.30 – 14.00  blok propozycji edukacyjnych dla grup zorganizowanych oraz osób indywidualnych m.in.:

 turniej gier edukacyjnych,

konkursy wiedzy historycznej,

zwiedzanie archiwum IPN,

 prezentacja wystawy „Jan Karski – Człowiek Wolności” oraz projekcja filmu do tej wystawy.

Obecność grup zorganizowanych proszę poprzedzić zgłoszeniem telefonicznym bądź mailowym:  tel. 85 664 57 25. mail krzysztof.jodczyk@ipn.gov.pl

Zapraszam w  imieniu organizatorów.

Paweł Nowik

kwis

Krzyż Wolności i Solidarności

W archiwach IPN-u przechowuje się akta osób inwigilowanych przez komunistyczną służbę bezpieczeństwa. Aby pamięć o nich była żywa Sejm ustanowił Krzyż Wolności i Solidarności. O genezie i znaczeniu tego odznaczenia już w najbliższy poniedziałek 9 maja opowie pani Jolanta Brzozowska – kustosz w Instytucie Pamięci Narodowej. Wspomnimy też o ciekawej inicjatywie IPN-u i białostockich harcerzy.  Ponadto w audycji jak zwykle ważne daty. Będzie też konkurs. Słuchajcie nas uważnie bo do wygrania atrakcyjna nagroda. Poniedziałek 11.30
Zapraszają Krzysztof Sadowski i Paweł Nowik

4 czerwca 1989 roku

 Ćwierć wieku temu w Polsce odbyły się częściowo wolne wybory. Polacy zadecydowali o obsadzie 35% mandatów. Wszystkie z 161 miejsc przypadły kandydatom Komitetu Obywatelskiego „Solidarność”. Był to przełom i początek demokratyzacji ustroju w Polsce. O atmosferze tamtych dni i o tym co wydarzyło się wtedy w Białystok porozmawiamy z pracownikiem IPN-u prof. Krzysztofem Sychowiczem.

Przystanek Historia w poniedziałek 2 czerwca o 11.30.

Zapraszają

Krzysztof Sadowski i Paweł Nowik

afisz
baner

Jacek Kaczmarski

Już dziesięć lat  minęło od śmierci tego barda. Na usta ciśnie się określenie barda „Solidarności”. Czy rzeczywiście się za takiego uważał? Czy była to tylko etykietka przyklejona mu przez współczesnych. O jego życiu i twórczości porozmawiamy z Pawłem Kaliszem z Biura Edukacji Publicznej. Ponadto w audycji opowiemy o Mieczysławie Januciku – żołnierzu i członku konspiracji. Będzie też solidna dawka data i konkurs z nagrodami. Zapraszamy na Przystanek Historia już w najbliższy poniedziałek 26 maja. Zaczynamy o 11.30.

   


70 rocznica bitwy pod Monte Cassino

“Był to wielki dzień sławy dla Polski, kiedy zdobyliście tę warowną fortecę, którą sami Niemcy uważali za niemożliwą do zdobycia […]. Jeżeliby mi dano do wyboru pomiędzy jakimikolwiek żołnierzami, których chciałbym mieć pod swoim dowództwem, wybrałbym was, Polaków”

gen. Harold Alexander, dowódca alianckiej 15. Grupy Armii we Włoszech

 O bitwie pod Monte Cassino opowie Pan Tomasz Danilecki. W audycji przypomnimy też bohaterów i ważne daty sprzed lat. W konkursie do wygrania najnowsza gra Instytutu Pamięci Narodowej – Znaj Znak – Monte Cassino.

19 maja na najbliższy Przystanek Historia w Radiu Akadera zapraszają:

Krzysztof Sadowski i Paweł Nowik

 Monte Cassino

      Drobna szlachta…  

…to specyficzna warstwa ludności zamieszkująca pogranicza Rzeczypospolitej. Uboga i liczna grupa wywodziła się dawniej z drobnego prostego rycerstwa średniowiecznego. Stanowiła trzon wojsk feudalnych w okresie przed powstaniem wojsk zaciężnych.  Sporo Zagrodowej Szlachty mamy na Litwie, Żmudzi, Podkarpaciu i Kaszubach. Najliczniej występowała na Mazowszu i  Podlasiu stanowiąc nawet 25% mieszkańców!       Szlachta i jej wysoka liczba w Polsce to fenomen na skalę europejską, żadne z państw, nie miało tak wiele ludności uprzywilejowanej! Nawet 8-10% społeczeństwa w XV-XVIII w. posiadało prawa szlacheckie, z czego blisko 90% stanowiła szlachta uboga zwana zagrodową, szaraczkową czy po prostu drobną. Już w poniedziałek 12 maja o godz. 11.30 Przystanek Historia odwiedzi dr Łukasz Lubicz – Łapiński. Będzie okazja by dowiedzieć się więcej na temat szlachty z Podlasia.

Zapraszają

Krzysztof Sadowski i Paweł Nowik 

 Łapińscy H.Lubicz
Jaruzelscy h Ślepowron

LETNIA SZKOŁA HISTORIA NAJNOWSZEJ

  8–13 września 2014 (zgłoszenia do 16 czerwca 2014)Instytut Pamięci Narodowej organizuje w tym roku już po raz ósmy Letnią Szkołę Historii Najnowszej. Przeznaczona jest ona dla doktorantów, a w wyjątkowych wypadkach także studentów starszych lat, podejmujących w swoich badaniach problematykę związaną z najnowszymi dziejami Polski….