Wpadli na podatkowym oszustwie

źródło: KAS

źródło: KAS

 

20 tys. złotych grzywny musi zapłacić właściciel podlaskiej firmy zajmującej się sprzedażą artykułów spożywczych. Przez trzy lata bowiem nie zaewidencjonował on sprzedaży artykułów na kwotę blisko 600 tys. złotych.

 

Nielegalny proceder związany z zaniżaniem należnych podatków PIT i VAT wykryli i przerwali kontrolerzy z Podlaskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Białymstoku.

 

– Wnikliwa analiza dokumentów księgowych pozwoliła na ustalenie, że przedsiębiorca w latach 2016-2019 nie zaewidencjonował sprzedaży artykułów spożywczych siedmiu kontrahentom w kwocie blisko 600 tysięcy zł. Dodatkowo ustalono, że przedsiębiorcy którzy nabywali towar od kontrolowanego podmiotu, sami sprzedawali go detalicznie z pominięciem rejestracji na kasach fiskalnych – informuje asp. Maciej Czarnecki z Izby Administracji Skarbowej w Białymstoku.

 

Nieuczciwa firma wpłaciła już zaległe podatki wraz z odsetkami w łącznej kwocie ponad 130 tysięcy złotych. Jej właściciel usłyszał zarzuty z kodeksu karnego skarbowego i został ukarany grzywną. Nabywcy towarów zostali ukarane mandatami. Przedsiębiorcy ci również zostali zobowiązani do złożenia korekt deklaracji oraz wpłaty zaległego podatku dochodowego i VAT wraz z odsetkami. (mt/mc)