Ministerstwo Zdrowia zniesie limity finansowania badań tomografem komputerowym i rezonansem magnetycznym

fot. Karol Jaskółka

fot. Karol Jaskółka

 

Zmniejszą się kolejki na badania tomografem komputerowym i rezonansem magnetycznym. Od 1 kwietnia świadczenia z zakresu diagnostyki obrazowej nie będą miały limitu finansowania – zapowiedział w Białymstoku wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.

 

 
– Nielimitowe finansowanie pozwoli w naszej ocenie na bardzo znaczne skrócenie kolejek. Pozwoli na to żeby wyoperować pewnie wieloletnie zaległości. To jest kontynuacja działań Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia – mówił wiceminister Cieszyński.

 

W zależności od rodzaju badania, obecnie pacjenci muszą czekać od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy. Nielimitowanie tych świadczeń pozwoli na wykonywanie ich na bieżąco.

 

– W naszym szpitalu są dwa tomografy komputerowe i jeden aparat rezonansu magnetycznego. Więc jesteśmy przygotowani jeśli chodzi o sprzęt i personel. Posiadamy kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia na świadczenia zdrowotne, także będziemy na bieżąco wykonywać takie świadczenia – mówi Cezary Nowosielski, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Białymstoku.

 

W ubiegłym roku poprzez zniesienie limitów udało się w podobny sposób skrócić znacząco czas oczekiwania na operację zaćmy i endoprotezy. (kj/mc)