Ponad 300 zajęć dotyczących profilaktyki czerniaka, w których uczestniczyło 6 tys. uczniów odbyło się dotychczas w podlaskich szkołach. Program zapobiegania nowotworom skóry jest realizowany w szkołach podstawowych i licealnych w trwającym roku szkolnym.
W województwie podlaskim w akcje włączyło się sześć miast, w tym Białystok. Podczas zajęć dzieci i młodzież dowiadują się czym jest czerniak, jak się objawia i jak zapobiegać chorobie.
– To nie jest, że pójdziemy na plażę, opalimy się i nagle pojawi się czerniak. Skóra, która jest eksponowana na słońce, cały czas ulega działaniom toksycznym. Powstają różne uszkodzenia w komórkach skóry. W pewnym momencie dochodzi do takich mutacji, które powodują powstanie albo raków skóry, albo czerniaka. Często jest tak, że konsekwencje oparzeń słonecznych w wieku młodym, dzieciństwa widzimy w wieku dorosłym – mówi docent Ewa Sierko z Kliniki Onkologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.
Dlatego podczas zajęć w szkołach największą uwagę zwraca się na profilaktykę. – Głównym przekazem tych zajęć jest samokontrola, obserwowanie siebie, swoich znamion, zmian na skórze oraz konsekwentne sprawdzanie swojego ciała. Drugą kwestią, jaką poruszamy podczas zajęć jest ochrona skóry poprzez odpowiednie ubranie i korzystanie z filtrów. Zwracamy również uwagę na uświadamianie swoich bliskich o potrzebie badania siebie – mówi organizator lekcji, Konrad Zuzda.
Zajęcia na temat czerniaka będą odbywały się w szkołach do 30 czerwca. Organizatorzy w Podlaskiem planują przeprowadzić jeszcze 250 takich lekcji. (ea/mc)