Lekcje dot. czerniaka. Jak go rozpoznać i co zrobić, by zminimalizować jego ryzyko

fot. Ewelina Andrzejewska

fot. Ewelina Andrzejewska

 

Ponad 300 zajęć dotyczących profilaktyki czerniaka, w których uczestniczyło 6 tys. uczniów odbyło się dotychczas w podlaskich szkołach. Program zapobiegania nowotworom skóry jest realizowany w szkołach podstawowych i licealnych w trwającym roku szkolnym.

 

W województwie podlaskim w akcje włączyło się sześć miast, w tym Białystok. Podczas zajęć dzieci i młodzież dowiadują się czym jest czerniak, jak się objawia i jak zapobiegać chorobie.

 

– To nie jest, że pójdziemy na plażę, opalimy się i nagle pojawi się czerniak. Skóra, która jest eksponowana na słońce, cały czas ulega działaniom toksycznym. Powstają różne uszkodzenia w komórkach skóry. W pewnym momencie dochodzi do takich mutacji, które powodują powstanie albo raków skóry, albo czerniaka. Często jest tak, że konsekwencje oparzeń słonecznych w wieku młodym, dzieciństwa widzimy w wieku dorosłym – mówi docent Ewa Sierko z Kliniki Onkologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

 

Dlatego podczas zajęć w szkołach największą uwagę zwraca się na profilaktykę. – Głównym przekazem tych zajęć jest samokontrola, obserwowanie siebie, swoich znamion, zmian na skórze oraz konsekwentne sprawdzanie swojego ciała. Drugą kwestią, jaką poruszamy podczas zajęć jest ochrona skóry poprzez odpowiednie ubranie i korzystanie z filtrów. Zwracamy również uwagę na uświadamianie swoich bliskich o potrzebie badania siebie – mówi organizator lekcji, Konrad Zuzda.

 

Zajęcia na temat czerniaka będą odbywały się w szkołach do 30 czerwca. Organizatorzy w Podlaskiem planują przeprowadzić jeszcze 250 takich lekcji. (ea/mc)