Najważniejsze jest widoczne dla oczu – recenzja “Neon Demon”

To nie Refn jest chory, to chora jest rzeczywistość tych, którzy odrzucili wszelkie cnoty na rzecz tak zwanego piękna, określając je najwyższą wartością. I to nie Refn jest chory upierając się, że piękno jest najważniejsze. To wy. Wy, modelki, które nie musicie umieć pisać, śpiewać, tańczyć, nic. Wystarczy, że urodziłyście się piękne. Inaczej: że ktoś stwierdził, że jesteście piękne. A reszta chce być, jak wy.
Wy, mężczyźni, którzy czyhacie na wiotkie ciała nieświadomych dziewcząt. I wy, dla których te ciała stanową narzędzie pracy.

demon


W “Neon Demon” sprawa jest prosta. Wszystko lśni, błyszczy, pulsują neony, tańczą demony. Sypie się brokat, leje się krew. Reżyser lubi podwójne znaczenia, baśniowe konotacje, okultystyczne prowokacje. Podpowiada, że nie od dziś kobiety kąpią się w blasku miesiąca i dziewiczej krwi, żeby zachować wieczną młodość. Kiedyś palono za to na stosie, dziś sadza na tronie i daje w dłoń berło wysadzane diamentami, rubinami, dolarami, sztucznymi zębami, sztucznymi cyckami i takimi uśmiechami.
Nie ma tu poszukiwania winnych, nie ma oceniania i wartościowania. To nie twoja wina, że uwierzyłeś w bełkot pedagogów o tym, że najważniejsze jest niewidoczne dla oczu. Nie twoja wina, że pragniesz piętnastoletniej lolitki, bo w jej oczach jest przerażenie i niewinność a jej piersi przekonują swoim niezoperowanym jeszcze kształtem. To wina instynktu. Popędu. Piękna i zła, śmierci i seksu.

tumblr_o6opzfnOH91utsakio4_500
Jeśli po projekcji filmu czujesz się nieusatysfakcjonowany, jeśli myślisz, że film jest może i pociągający estetycznie, ale pusty, jak miedź brzęcząca albo cymbał grzmiący, to masz rację. Ten film jest dokładnie taki, jak świat w nim przedstawiony.
Mogę się zgodzić z Refnem, że jest o krok przed krytykami. Oni jeszcze nie wiedzą, że Neon Demon podsumował naszą codzienność. Śliczną i próżną. Ich codzienność. Rozejrzyj się, jak piękno grzeszy przeciw prawdzie, a wszędzie dookoła czeka pokusa goła. Nie ma dobra, nie ma miłości, jest piękno, które nawet nie jest ładne.

 

8/10

Paula Wakuluk (fot. mat.prasowe)
plakacikpuma